Logo Kobi Çözümleri

Logo Start programı ve Logo GO 3 programı kobi segmentindeki ürünlerdir.

Logo ERP Çözümleri

Logo J-Guar 3, Logo Tiger 3 ve Logo Tiger 3 Enterprise ürünleri ERP çözümlerimizdir.

Logo Bordro Çözümleri

Logo J-Guar 3 HR, Tiger 3 İnsan Kaynakları ve Bordro Plus ürünleri insan kaynakları çözümlerimizdir.

e-Logo Çözümleri

Logo e-fatura, e-arşiv, e-defter, e-irsaliye, e-mutabakat, e-ekstre uygumaları e-Logo çözümlerimizdir.

Logo e-Defter

LOGO işletmelerin e-Fatura (elektronik fatura) ve e-Defter (elektronik defter)'e geçiş süreçlerinde öncü olmaya devam ediyor. Kağıt ve zaman tasarrufu sağlayan e-fatura uygulamasında Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan entegrasyon izni alan ilk firmalarından birisi olan LOGO, yürürlüğe giren e-Defter ’de de ilkler arasında yer aldı. e-Defter ve e-Fatura kullanacak şirketler için gerekli güncellemeleri yapan LOGO e-Fatura ve E-Defter süreçlerini programlarına entegre etti. LOGO kullanıcıları ayrıca e-LOGO garantisi ile “Enregrasyon” ve “Fatura Saklama” hizmetlerini de satın alabilmektedir.

Logo Muhasebe Programı

Küçük ve orta büyüklükteki bütün firmaların, finansal işlemleri, genel muhasebe işlemleri ve sabit kıymet hesaplamalarına ait işlemleri ile diğer tüm işlemleri Logo Go Plus ve Logo GO3 programı ile yapmak artık çok basit. Kaydı yapılan fişlere ait farklı rapor ihtiyaçlarını karşılayan Logo Go PLUS ve Logo GO3  programı kendi kategorisinde Türkiye'nin en çok tercih edilen %100 Türk yapımı bir programıdır. Siz sadece Logo Go PLUS ve GO3 programı ile işletmenizdeki alım satım işleminizi yapın, ilgili diğer tüm modüllere otomatik kayıt işlemini Logo Go PLUS yada Logo GO3 yapsın. İşletmenizde yaptığınız bazı hesaplarınızı elle (manuel) veya excel tabloları ile yapma zahmetinden kurtulun tüm bu işlemleri Logo sizin yerinize yapsın. Firmanızı ve buna bağlı olarak satış kapasitenizi, üretim kapasitenizi büyütmek, tamamen alacağınız doğru kararlara bağlıdır. Logo Go Plus yada Logo GO3 muhasebe programının sunacağı raporlar doğru kararlar almanıza yardımcı olacak hatasız bir yardımcıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte sıfırdan kodlanan ve tamamen yenilenen Logo GO 3 programını artık tabletlerinizde kullanabileceksiniz.

Logo Destek

Logo Go Plus Devir İşlemi
Logo Tiger Plus Devir İşlemi
Logo Yıl Sonu Devir İşlemleri
Logo E-Fatura
Logo E-Defter
Logo Programı
Logo Muhasebe Programı
Logo Programı Demo
Logo Tiger Plus
Logo Versiyon Güncelleme
Logo Yıl Sonu Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?
Logo e-Fatura Kullanımı
Logo e-Defter Kullanımı
Logo e-Fatura Eğitim Portalı
Logo e-Defter Fiyatı

Logo e-Fatura

Türkiyede işletmelerin ençok tercih ettiği muhasebe programı olan LOGO e-Fatura uygulamasında müşterisinin en kolay ve kapsamlı şekilde yararlanması için özel çözümler geliştirdi. GİB’e başvurarak e-fatura onayını almış ve sisteme tanımlanmış mükellefler; kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip, elektronik belge olarak düzenledikleri eFaturaları, belirlenen veri aktarım protokolü aracılığı ile GİB'e iletebilecekleri e-Fatura modülünde e-Fatura alma/gönderme işlerinde iki farklı seçenek sunuyor.

Bizi Hemen Arayın

0 216 378 56 38

Destek Hizmeti

Destek hizmetiLogo ürünlerini yeni kullanmaya başlamış ya da uzun yıllardır kullanan fakat destek ihtiyacı olan şirketlere verilmektedir. Şirketlerin ihtiyaçlarına göre kullanılan tüm modüllerde destek verildiği gibi, destek kapsamı sadece belirli modüllerle de sınırlandırılabilir.

Destek hizmeti kapsamında şirketlerin yaşadığı problemlerin çözümünün yanı sıra, iyileştirme ve geliştirme çalışmaları da yer alır. Herhangi bir süreçte iyileştirme yapılması istendiğinde, ihtiyaçlar analiz edilerek talep sahibine süre ve maliyet anlamında bilgi verilir, karşılıklı mutabakata varıldığı takdirde ilgili çalışma gerçekleştirilir.

Destek hizmeti, şirketin ihtiyaçlarına göre sunulabilir.

Telefon Destek Hizmeti

Logo kullanıcısının karşılaşabileceği ve telefonla cevaplanabilecek basit sorunların çözümü için telefonla danışmanlıkinternet üzerinden destek ve ihtiyaç duyulduğunda doküman gönderilmesi hizmetlerini içerir.

Çağrı Bazlı Yerinde Destek Hizmeti

Yerinde destek hizmetine ihtiyaç duyulan sorunlar ile karşılaşıldığında, Logo kullanıcısı ile Sistem Bilgisayar Müşteri Destek temsilcisi arasında mutabakat sağlanır ve belirlenen zaman içinde hizmet verilir. Sistemin çalışamaz olduğu ve acil müdahale gereken durumlarda karşılıklı mutabakat sağlandıktan sonra 4 saat içinde soruna müdahale edilir.

Online Destek

Uzaktan erişim bağlantı yoluyla firmaların sistemine bağlanarak, anında sorun teşhisi, çözümü yapılmaktadır.